Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свeти апостол Лука во Виница
Sample Image
 
Sample Image
 
Свeти апостол Лука во Виница
3.11.2020.

 

Sample Image

 

На 31.10.2020 година, кога го чествуваме споменот на светиот апостол и Евангелист Лука, во храмот посветен на овој апостол во Виница, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан во сослужение со Митрополитот Повардарски г. Агатангел и со богомдаруваниот ни Митрополит Брегалнички г. Иларион, како и со повеќе јеромонаси и свештеници отслужи света Архиерејска Литургија. На самата Литургија Неговото Блаженство одржа пригодна празнична беседа, а Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички го благослови празничниот леб. По завршувањето на Боженствената Литургија беше осветен камен-темелникот на храмот посветен на „Св. Кирил и Методиј“ во Блатец.

 

Sample Image

 

 
< Претходно   Следно >