Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свeти апостол Лука во Виница

Свeти апостол Лука во Виница
3.11.2020.

На 31.10.2020 година, кога го чествуваме споменот на светиот апостол и Евангелист Лука, во храмот посветен на овој апостол во Виница, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан во сослужение со Митрополитот Повардарски г. Агатангел и со богомдаруваниот ни Митрополит Брегалнички г. Иларион, како и со повеќе јеромонаси и свештеници отслужи света Архиерејска Литургија. На самата Литургија Неговото Блаженство одржа пригодна празнична беседа, а Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички го благослови празничниот леб. По завршувањето на Боженствената Литургија беше осветен камен-темелникот на храмот посветен на „Св. Кирил и Методиј“ во Блатец.