Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Литургија во манастирот „Св. Јован“ во Ветерско

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4

Литургија во манастирот „Св. Јован“ во Ветерско
29.09.2020.

Sample Image На 29. 09. 2020 година, по повод прославата од годишнината од преосветувањето на манастирската црква „Св. Јован Крстител“ во Ветерско, се отслужи Света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На Литургијата сослужуваа свештенослужители од сите намесништва на епархијата, а молитвено присуствуваа многумина верни. По завршување на Литургијата се осветија славските колачи.