Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Дванаесеттата недела по Педесетница

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4

Дванаесеттата недела по Педесетница
1.09.2020.

На 30 август 2020 година, во Дванаесеттата недела по Педесетница, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Блаженство Митрополитот Скопски и Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва г.г. Стефан, во сослужение на Митрополитот г. Тимотеј, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Епископот Антаниски г. Партениј, архимандритот Нектариј и бројно свештенство на МПЦ-ОА. По завршувањето на Литургијата беше осветена новата Митрополитска резиденција, во дворот на манастирот на Плаошник, која што е продолжение на возобновувањето на Светиклиментовиот манастир.