Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Протоереј-ставрофор Маријан Радински замина во пензиja

Почитувани деца, ученици, студенти, професори, наставници и родители!

Би сакале да Ве известиме дека на 30. 09. 2020 година, среда, кога Светата Православна Црква ќе го чествува споменот на светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија, во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес со почеток во 09, 00 часот ќе се отслужи Света Божествена Литургија. По Литургијата ќе се отслужи молебен за успешен почеток на школската година. Дојдете, заеднички да се помолиме Човекољубиот Господ и нашиот Спасител, Исус Христос, во овие тешки времиња да ги просветли сите ученици, да им даде сила и успех во учењето, за да бидат за радост на своите родители и од полза на нашата татковина и на Светата Црква.

Овој чин на Призив на Светиот Дух ќе се отслужи во сите поголеми цркви ширум Повардарската епархија.

Послание до благочестивиот македонски народ од Повардарската епархија!

Се известуваат сите верници од градот Велес дека во чест на Рождеството на Мајката Божја, на 20. 09. 2020 (Недела), на Вечерна Богослужба во црквата „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 17 часот, ќе биде отслужен Молебен канон на Пресвета Богородица со читање на Богородичниот Акатист, на која сите верници ќе можат да принесат петолебие за здравје и благосостојба.

Протоереј-ставрофор Маријан Радински замина во пензиja
6.07.2020.

Sample Image На 05. 07. 2020 година, во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија се отслужи света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше протоереј - ставрофор Маријан Радински во сослужение на бројно свештенство од сите архиерејски намесништва на Повардарската епархија. Со оваа Литургија официјално беше одбележано пензионирањето на протоереј - ставрофор Маријан Радински, со што тој по својата плодна и долгогодишна работа на нивата Господова заминува на заслужен одмор.

Протоереј - ставрофор Маријан Радински е роден на 01.04. 1956 г. во Берово. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Драчево. За ѓакон е ракоположен на 02. 03. 1979 година, а за свештеник на 03. 03. 1979 година. Од тогаш, па до заминувањето во пензија тој беше на парохија во Гевгелија.

Од името на целото свештенство и патство на Повардарската епархија, Му заблагодаруваме за долгите години чесно и совесно свештенодејство и му посакуваме уште долги години во здравје и крепост да ужива во пензионерските денови.

На многаја лета, оче!