Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow 160 години од изградбата на црквата во Миравци
160 години од изградбата на црквата во Миравци
3.06.2020.

Sample Image На денот кога се чествува споменот на светиот цар Константин и светата царица Елена, во гевгелиското село Миравци беше отслужена света Божествена Литургија. Со Литургијата чиноначалствуваше протоереј Љупче Миланов во сослужение на свештениците Петар Петрушев, Димче Ставревски и ѓаконот Влатко Велески. Годинешното торжество во чест на светите Константин и Елена беше зголемено и со одбележувањето на 160 годишниот јубилеј од изградбата на црквата во нивна чест во селото Миравци

- Црква „Св. Константин и Елена”. Храмот е изграден во 1860 година. Во 1892 година првобитната црква била опожарена, но брзо била обновена, и тоа уште во текот на 1893 година. Градител на црквата бил Андон Китанов. Во 1989 година црквата во Миравци повторно била опожарена и разурната, со исклучок на надворешните ѕидови кои одолеале на огнената стихија. Храмот бил повторно обновен во 1990 година. Денешната подновена црква Св. Константин и Елена“ според својата архитектурна форма, е трикорабна со тавани и со полукружна олтарна апсида од надвор на источниот ѕид. Покривната конструкција е на две води, потпрена на шест четвртасти колони во два реда. На јужната и западната страна има изградено нов отворен трем. По второто опожарување, внатрешните ѕидови на црквата не се зографисани, со исклучок на олтарната апсида од внатре, која делумно е покриена со нови фрески. Иконостасот, исто така е нов, изработен во 1990 година.