Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Света Божествена Литургија, село Клисура

Света Божествена Литургија, село Клисура
22.05.2020.

Sample Image На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Преносот на моштите на Светиот Никола, Чудотворец Мирликиски, се отслужи Света Божествена Литургија во црквата посветена на овој светител во демиркапиското село Клисура. На Литургијата сослужуваа свештеници од кавадаречкото архиерејско намесништво, а присуствуваа многумина верници од ова село, како и од Демир Капија, Неготино и Кавадарци. По завршувањето на Литургијата, свештенослужителите се упатија во дворот на црквата каде беше осветена вода и беа прекршени славските лебови.

Пренос на моштите Светиот Никола, Чудотворец Мирликиски

Во времето на царот Алексеј Комнен и на патријархот Никола Граматик, во 1087 година телото на овој светител беше пренесено од Мир Ликиски во градот Бари во Италија. Тоа се случи заради навалата на муслиманите на Ликија. Светителот му се јави во сон на некој чесен свештеник во Бари и му заповеда неговите мошти да се пренесат во тој град. Во она време градот Бари беше православен и под православен патријарх. При преносот на моштите на Светителот се случија многу чуда, како од допирот на моштите така и од мирото коешто изобилно се лееше од нив. На овој ден уште се споменува и чудото извршено над српскиот крал Стефан Дечански, т.е. како Свети Николај му го врати видот на слепиот крал Стефан.