Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Благовештение
Благовештение
7.04.2020.

 

Sample Image
 

И годинава, голем број на верници во Велес ги посетија православните храмови, присуствувајќи на Божествената Литургија по повод овој ден, за повторно и повторно да ја слушнат  благата вест.  Со оваа архангелска благовест и со слегувањето на Светиот Дух врз Пречистата Дева, започна спасението на луѓето и обновата на созданието. Света Божествена Литургија се отслужи во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, на која чиноначалствуваше протоереј-ставрофор Борис Симоновски во сослужение на протоереј Ристе Јанушев и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски.

 
< Претходно   Следно >