Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Светиот маченик Агатангел Битолски
Светиот маченик Агатангел Битолски
11.03.2020.

 

Sample Image

 

 Sample Image На празникот на кој Светата православна црква го чествува споменот на Светиот новомаченик Агатангел Битолски, се отслужи Литургија на претходно осветени дарови во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На Литургијата чиноначалствуваше протоереј-ставрофор Славе Јованов во сослужение на протоереј Тане Величковски, свештеник Димче Ставревски, свештеник Игор Пармачки, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски.

Со празнично слово и именденска честитка кон Митрополитот Агатангел, од името на целиот клир и целото патство на Повардарската епархија се произнесе свештеник Игор Пармачки, кој му посака на Митрополитот како и досега, успешно да долголетсвува на почвата Господова, и уште долги години да биде пример за ревносно извршување на Словото Божјо и ревносната љубов кон својот македонски народ, кој сите ние ќе го следиме.

По завршувањето на Литургијата беше осветен и прекршен славскиот колач и беше послужена трпеза на љубовта.

На многаја лета, владико свет!  

 
< Претходно   Следно >