Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Тодорова Сабота

Тодорова Сабота
9.03.2020.

Sample ImageВо првата сабота од Великиот Пост, која православната Црква ја посвети на споменот на свети Теодор Тирон, беше отслужена Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На Литургијата служеа протоереј-ставрофор Борис Симоновски, свештеник Јани Мулев и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски.

Светата Литургија на Тодорова сабота, како  и секоја година, ја одбележаат големиот број верници кои доаѓаат во храмовите ширум Повардарската епархија да ги примат Светите Христови Тајни, па така и оваа година  во храмовите во градот Велес, пристапија речиси сите присутни верници кон светиот Путир, за да ги примат светите Тајни.