Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Недела на Простувањето
Недела на Простувањето
2.03.2020.

 

Sample Image

 

Sample Image Во Неделата на простувањето - Прочка, се отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. На Литургијата служеа протоереј Ристе Јанушев, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски, а присуствуваа голем број верници од Велес, кои молитвено побараа прошка од Бога. 

Со празнична беседа се обрати протоереј Ристе Јанушев, кој не повика сите да го искористиме денот на простувањето за да отидеме кај своите најблиски и кај сите на кои сме погрешиле за да речеме прости ми и да се обидеме од денешниот ден, па се до Воскресението Христово да ја исполниме нашата душа со чистота, добрина, љубов, милосрдие и на тој начин да се обидеме да се соединиме со нашиот Бог, Господ Исус Христос.
 
< Претходно   Следно >