Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Сретение Господово

Сретение Господово
17.02.2020.

Sample Image На празникот Сретение Господово, во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, во сослужение на повеќе клирици од епархијата, се отслужи Света Божествена Литургија. На овој празник се извршува чин на осветување и благословување на црковните свеќи, па така свештениците ги осветија и благословија црковните свеќи, а исто така овој чин се изврши во сите архиерејски намесништва на Повардарската епархија. По завршувањето на Литургијата се освети новоизградениот објект фонтана „Азбуки - духовен вруток“ во дворот на црквата, кој го направи нашиот познат диригент и уметник г-дин Запро Запров. За ова дело, нему му беше врачен Орден за заслуги на Повардарската епархија.