Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Сретение Господово
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 

 
Сретение Господово
17.02.2020.

 

Sample Image

 

Sample Image На празникот Сретение Господово, во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, во сослужение на повеќе клирици од епархијата, се отслужи Света Божествена Литургија. На овој празник се извршува чин на осветување и благословување на црковните свеќи, па така свештениците ги осветија и благословија црковните свеќи, а исто така овој чин се изврши во сите архиерејски намесништва на Повардарската епархија. По завршувањето на Литургијата се освети новоизградениот објект фонтана „Азбуки - духовен вруток“ во дворот на црквата, кој го направи нашиот познат диригент и уметник г-дин Запро Запров. За ова дело, нему му беше врачен Орден за заслуги на Повардарската епархија.

 
< Претходно   Следно >