Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Чествување на Свети Гаврил Лесновски
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 

 
Чествување на Свети Гаврил Лесновски
29.01.2020.

 

Sample Image

 

По повод празникот на Лесновската Светиња – Свети Гаврил Лесновски, на 28. 01. 2020 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско - гостиварски г. Јосиф и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин со браќата од манастирот и свештеници од Брегалничката и Тетовско – гостиварската епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија.

Со празнична беседа пред присутните се обрати Митрополитот Повардарски г. Агатангел, по што владиците го благословија и пресекоа празничниот леб.

Повеќе информации на страната на Брегалничката епархија.

 
< Претходно   Следно >