Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Чествување на Свети Гаврил Лесновски

Чествување на Свети Гаврил Лесновски
29.01.2020.

По повод празникот на Лесновската Светиња – Свети Гаврил Лесновски, на 28. 01. 2020 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско - гостиварски г. Јосиф и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин со браќата од манастирот и свештеници од Брегалничката и Тетовско – гостиварската епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија.

Со празнична беседа пред присутните се обрати Митрополитот Повардарски г. Агатангел, по што владиците го благословија и пресекоа празничниот леб.

Повеќе информации на страната на Брегалничката епархија.