Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Собор на свети Архангел Михаил

15.12.2019 година; црква „Св. Кирил и Методиј“ Велес; 08.45 часот

Света Божествена Литургија - чиноначалствува Митрополитот Повардарски г. Агатангел

17.12.2019 година; параклис „Св. Наум“ Велес; 08.00 часот

Собор на свети Архангел Михаил
22.11.2019.

Sample Image На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни бестелесни, во црквата „Св. Архангел Михаил“ во селото Грчиште се отслужи Света Ахиерејска Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители на Повардарската епархија.

На Литургијата присуствуваа голем број верници, кои се поклонија пред Светиот Архангел Михаил и молитвено го побараа неговото застапништво пред Бога.

На крајот на Литургијата верните се причестија со Светите Христови дарови. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот, свештениците и верниот народ се упатија во дворот на црквата, каде што беше извршен водосвет и беа осветени славските колачи.

За Небесната ерархија - Старец Клеопа - 1 дел         За Небесната ерархија - Старец Клеопа - 2 дел