Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Литургија на претходно осветени дарови
12.03.2008.

  

Sample Image
 

 

    На ден 12. 03. 2008 година, ден среда, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенство од велешкото архиерејско намесништво отслужи Литургија на претходно осветените дарови.

Литургијата беше отслужена во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. По Литургијата беше благословен и осветен празничен колач, посветен на светиот маченик Агатангел Битолски. 

 

На многаја лета, Владико. 

 

Sample Image
 
Sample Image
 
 

 

    Во присуство на Митрополитот Агатангел во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, од понеделник до четврток, се служи големо повечерие со Великиот канон на Св. Андреј Критски, а во петок попладне од 17, 00h. ќе се отслужи мало повечерие со Акатист на Пресвета Богородица. 

 

 

Sample Image

 

 

Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 
 
 

 

 

 
< Претходно   Следно >