Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Потстриг во расофорна монахиња

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

 Линк до филмот


 
Потстриг во расофорна монахиња
29.10.2019.

 

Sample Image

 

Sample Image

Монаштвото се смета за рамноангелски живот, па како што ангелската ерархија има три нивоа, така и монаштвото има три степени, и тоа: расофорно монаштво, мала схима и Велика схима. Секој од овие три степени одговара на духовниот раст на монахот. Откако сестрата Вера од Согленскиот манастир помина искушенички период, Митрополитот Повардарски г. Агатангел ја потстрижа во расофорна монахиња, давајќи и го името Вероника.

 
< Претходно   Следно >