Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Собор на сите македонски светители

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот

Собор на сите македонски светители
7.10.2019.

На 06. 10. 2019 година, на празникот Собор на сите македонски светители, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима, г.г.Стефан со членовите на САС на МПЦ-ОА изврши осветување на нов храм во скопската населба Бутел, посветен на св. Јован Крстител. По чинот на осветување на храмот беше отслужена и света Божествена Литургија. На овој ден беше одбележан и  20 годишниот јубилеј на Архиепископот Стефан од изборот за Поглавар на Македонската православна Црква и 33 години од неговата хиротонија во епископ.

Повеќе за овој настан на сајтот на МПЦ-ОА.