Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow За православната вера и живот... arrow Настани во најава arrow Осветување на црковна трпезарија
Осветување на црковна трпезарија
16.09.2019.
Sample Image

Почитувани,

МПЦ - Повардарска православна епархија со огромна духовна радост Ве поканува на 13. 10. 2019 година, да присуствувате во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, на Светата Божествена Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а по која ќе се изврши осветување на црковната трпезарија и помошните простории.

Ќе ни претставува особена чест, доколку со Вашето ценето присуство го збогатите овој чин.

  • 08.45 часот - Пречек на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г. г. Стефан и архиереите на МПЦ-ОА;
  • 09.00 часот - Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан, во сослужение на архиереите на МПЦ-ОА;
  • 11.30 часот – Осветување на црковната трпезарија.

 
< Претходно   Следно >