Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow 13-та Недела по Педесетница

Почитувани,

Со оглед на новонастанатата состојба во нашата држава, а заради пандемијата со КОВИД-19, која се однесува на забраната за посетување на гробните места за денот на покојните – ДУХОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА, се известуваат и повикуваат сите верни чеда на Повардарската православна епархија од сите населени места кои се наоѓаат во нејзиниот состав, во деновите 05.06. 2020 (Петок) и 06.06.2020 (Сабота), во периодот од 08-14 часот, да дојдат во храмовите (дворовите на храмовите) и со себе да понесат варена пченица, црвено вино и список со своите претходно упокоени блиски роднини и пријатели.

Во тој спомен (на нашите претходно упокоени) на ден 06. 06. 2020 (Сабота) со почеток во 08 часот ќе биде отслужена и Заупокоена Литургија во сите храмови. Затоа Ве покануваме помасовно и достоинствено да им оддадеме чест и спомен на сите упокоени наши браќа и сестри во Христа.

13-та Недела по Педесетница
16.09.2019.

Sample Image На 08. 09. 2019 година, во тринаесеттата недела по Педесетницата, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенослужители од градот Велес.