Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Православна светлина бр. 50

Осветување на храмот „Св. Јован Крстител“ во село Ветерско; Sample Image
храм „Св. Јован Крстител“ Ветерско; 08.00 часот;

13. 10. 2019 година
Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес; Sample Image
осветување на црковна трпезарија и помошни простории;
храм „Св. Кирил и Методиј“ Велес; 08.00 часот;

19. 10. 2019 годинa
Света Божствена Литургија по повод 10 годишнината од осветувањето на храмот „Св. Илија“ Ридот, Велес Sample Image
храм „Св. Илија“ Ридот; 08.00 часот.

Православна светлина бр. 50
8.07.2019.

Sample ImageИзлезе од печат Петровденското издание на списанието „Православна Светлина“.  И во овој, 50-ти број, обработивме многу нови душеполезни теми, од кои се надеваме дека читателската публика ќе пронајде поука. Се надеваме дека и овој празничен број на Православна Светлина ќе биде радосна вест за сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко. Вашиот примерок од новиот број ќе можете да го земете во сите храмови низ Повардарската епархија.

Електронска (PDF) верзија на списанието.