Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Света Божествена Литургија во Скопје

Настани во најава

29. 09. 2019 година
Осветување на храмот „Св. Јован Крстител“ во село Ветерско; Sample Image
храм „Св. Јован Крстител“ Ветерско; 08.00 часот;

13. 10. 2019 година
Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес; Sample Image
осветување на црковна трпезарија и помошни простории;
храм „Св. Кирил и Методиј“ Велес; 08.00 часот;

19. 10. 2019 годинa
Света Божствена Литургија по повод 10 годишнината од осветувањето на храмот „Св. Илија“ Ридот, Велес Sample Image
храм „Св. Илија“ Ридот; 08.00 часот.

Света Божествена Литургија во Скопје
2.07.2019.

Sample ImageНа 29. 06. 2019 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје. На Литургијата сослужуваа свештеници од повеќе епархии на Македонската православна црква, а исто така молитвено присуствуваа верници од многу македонски градови. На Литургијата беа принесени молитви за зачувување на традиционалните семејни вредности, а под истото мото, по завршувањето на Литургијата, беше организирана и Поворка од многубројното свештенство и народ, која го започна своето движење од црквата  „Рождество на Пресвета Богородица“, а крајната дестинација беше Соборниот храм на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија во Скопје.