Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Настап на детскиот хор во Прилеп

Почитувани,

Со оглед на новонастанатата состојба во нашата држава, а заради пандемијата со КОВИД-19, која се однесува на забраната за посетување на гробните места за денот на покојните – ДУХОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА, се известуваат и повикуваат сите верни чеда на Повардарската православна епархија од сите населени места кои се наоѓаат во нејзиниот состав, во деновите 05.06. 2020 (Петок) и 06.06.2020 (Сабота), во периодот од 08-14 часот, да дојдат во храмовите (дворовите на храмовите) и со себе да понесат варена пченица, црвено вино и список со своите претходно упокоени блиски роднини и пријатели.

Во тој спомен (на нашите претходно упокоени) на ден 06. 06. 2020 (Сабота) со почеток во 08 часот ќе биде отслужена и Заупокоена Литургија во сите храмови. Затоа Ве покануваме помасовно и достоинствено да им оддадеме чест и спомен на сите упокоени наши браќа и сестри во Христа.

Настап на детскиот хор во Прилеп
28.06.2019.

Детскиот хор на Повардарската епархија „Св. Кирил и Методиј“ од Велес одржа целовечерен концерт под покровителство на Министерството за култура во реализација на Домот на културата во Прилеп „Марко Цепенков“.

Истовремено би сакале да им посакаме многу успех на претстојното патување во Турција, Чанаккале, каде ќе настапат на интернационален хорски фестивал.