Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow СООПШТЕНИЕ!

Настани во најава

29. 09. 2019 година
Осветување на храмот „Св. Јован Крстител“ во село Ветерско; Sample Image
храм „Св. Јован Крстител“ Ветерско; 08.00 часот;

13. 10. 2019 година
Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес; Sample Image
осветување на црковна трпезарија и помошни простории;
храм „Св. Кирил и Методиј“ Велес; 08.00 часот;

19. 10. 2019 годинa
Света Божствена Литургија по повод 10 годишнината од осветувањето на храмот „Св. Илија“ Ридот, Велес Sample Image
храм „Св. Илија“ Ридот; 08.00 часот.

СООПШТЕНИЕ!
28.06.2019.

Се известуваат сите благочестиви верни чеда во Господа, дека на утрешната Литургија во храмот на Рождеството Богородично во Скопје, ќе чиноначалствува Неговото високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел  во сослужение на многубројно свештенство од повеќе епархии на Македонската православна црква - Охридска Архиепископија. Литургијата е со почеток во 08,30 часот, и потоа сите заедно ќе учествуваме во ПОВОРКАТА ПОСВЕТЕНА НА СВЕДОЧЕЊЕТО НА ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ СЕМЕЈНИ ВРЕДНОСТИ. Ги повикуваме сите наши духовни чеда, браќа и сестри во Христа, да присуствуваат со цел што посилно да посведочиме, сите заедно со семејствата, што за нас како христијански народ е нормално и прифатливо.