Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на црква во Градец

Осветување на храмот „Св. Јован Крстител“ во село Ветерско; Sample Image
храм „Св. Јован Крстител“ Ветерско; 08.00 часот;

13. 10. 2019 година
Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес; Sample Image
осветување на црковна трпезарија и помошни простории;
храм „Св. Кирил и Методиј“ Велес; 08.00 часот;

19. 10. 2019 годинa
Света Божствена Литургија по повод 10 годишнината од осветувањето на храмот „Св. Илија“ Ридот, Велес Sample Image
храм „Св. Илија“ Ридот; 08.00 часот.

Осветување на црква во Градец
14.05.2019.

Sample Image Со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел на 11. 05. 2019 година се освети параклисот посветен на Света Петка во село Градец.

Чинот на осветување го извршија архиерејскиот намесник од Гевгелија, протоерејот Љупче Миланов, епархискиот секретар протоѓаконот Влатко Стоименов и парохискиот свештеник протоереј Драги Дончевски, во присуство на верници кои дојдоа од повеќе населени места да присуствуваат на овој свет чин.