Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Бесплатна правна помош за верниците

Се повикуваат сите православни христијани, при пописот на населението, да ја искористат можноста, во делот за религиозна припадност, да се изјаснат како православни христијани, бидејќи таа опција постои во методологијата за попишување, а попишувачите се обврзани таквата определба да ја заведат при пописот.
Православен христијанин – е јасна и недвосмислена идентитеска определба на сите кои ѝ припаѓаат на Светата Православна Црква. Истовремено ваквото изјаснување на македонските граѓани е и остварување на основните верски слободи и права во македонското општество.

Бесплатна правна помош за верниците
27.02.2008.

Повардарската епархија на МПЦ, ги известува и повикува своите верници, дека секој петок почнувајки од 29. 02. 2008 год., од 14 до 16 часот во просториите на Повардарската епархија во Велес, ќе имаат можност да добијат бесплатни правни консултации и совети од страна на адвокатот г-дин Ванчо Шехтански.

Следно >