Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Втора статија од Богородичниот Акатист

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4

Втора статија од Богородичниот Акатист
25.03.2019.

На 22. 03. 2019 година, во петок од втората седмица од Великиот Пост, во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес се отслужи втората статија од Богородичниот Акатист. На крајот на вечерната богослужба беа благословени и прекршени празничните лебови.

Останатите статии од Акатистот кон Пресвета Богородица ќе се служат на мало повечерие во секој нареден петок од Великиот Пост во храмовите „Успение на Пресвета Богородица“ и „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, како и во останатите храмови на територијата на Повардарската епархија.