Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow За православната вера и живот... arrow Настани во најава arrow Соопштение-Тодорова сабота и Недела на Православието
Соопштение-Тодорова сабота и Недела на Православието
12.03.2019.

Се известуваат сите верници од Повардарската епархија дека на Тодорова Сабота ќе се отслужи Света Божествена Литургија во сите парохиски храмови во Повардарската епархија, a Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе чинионачалствува со Божествената Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.

 

Sample Image

 


 

Во Неделата на Православието, пак, Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе отслужи Света Божествена Литургија во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес на која ќе биде извршен молебен. Во духот на православната традиција ги повикуваме верниците да ги донесат своите домашни икони и да учествуваат во Литијата во спомен на победата над иконоборството.

 
< Претходно   Следно >