Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow За православната вера и живот... arrow Настани во најава arrow Распоред на служби во Великот Пост - Велес
Распоред на служби во Великот Пост - Велес
7.03.2019.

РАСПОРЕД ЗА ЛИТУГИЈА НА ПРЕТХОДНО ОСВЕТЕНИ ДАРОВИ

ЗА ВРЕМЕ НА СВЕТА ЧЕТИРИЕСЕТНИЦА - 2019 ЛЕТО ГОСПОДОВО

 

Р. БР.

ДАТУМ И ДЕН

СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ

СВ. БОГОРОДИЦА

 

13.03. 2019 година (Среда)

прота Ристе Јанушев

прота Мики Миовски

 

15.03. 2019 година (Петок)

прота Ристе Јанушев

прота Борислав Бобевски

 

20.03. 2019 година (Среда)

свештеник Јани Мулев

свештеник Димче Спасев

 

22.03. 2019 година (Петок)

свештеник Јани Мулев

свештеник  Јованче Илиев

 

27.03. 2019 година (Среда)

свештеник Игор Пармачки

прота Мики Миовски

 

29.03. 2019 година (Петок)

прота-ставр. Борис Симоновски

свешт. Горан Темелковски

 

03.04. 2018 година (Среда)

прота-ставр. Горан Панзов

свешт. Владко Божинов

 

05.04. 2019 година (Петок)

прота-ставр. Борис Симоновски

свешт. Горан Темелковски

 

08.04. 2019 година (Понедел.)

прота-ставр. Горан Панзов

свешт. Александар Стеван.

 

10.04. 2019 година (Среда)

прота-ставр. Славе Јованов

свешт. Драги Костадиновски

 

12.04. 2019 година (Петок)

свештеник Драги Гаштарски

свешт. Звонко Чукниев

 

17.04. 2019 година (Среда)

свештеник Игор Пармачки

свештеник Јованче Илиев

 

19.04. 2019 година (Петок)

свештеник Драги Гаштарски

прота-ставр. Славе Јованов

 

Утринските богослужби со Литургиите започнуват во 07.30 часот;

 

Секој ПЕТОК за време на Велигденските пости (15 Март; 22 Март; 29 Март; 05 Април; 12 Април;

19 Април) ќе бидат служени АКАТИСТИ со ПЕТОЛЕБИЕ во следниве храмови:

            Црква „Св. Кирил и Методиј“ со почеток во 17.00 часот;

            Црква „Успение на Пресвета Богородица“ со почеток во 17.00 часот;

 

 

Архиерејски намесник - Велес

протоереј Борислав Бобевски

 
< Претходно   Следно >