Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Ин мемориам - свештеник Станко Петковски

Почитувани,

Со оглед на новонастанатата состојба во нашата држава, а заради пандемијата со КОВИД-19, која се однесува на забраната за посетување на гробните места за денот на покојните – ДУХОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА, се известуваат и повикуваат сите верни чеда на Повардарската православна епархија од сите населени места кои се наоѓаат во нејзиниот состав, во деновите 05.06. 2020 (Петок) и 06.06.2020 (Сабота), во периодот од 08-14 часот, да дојдат во храмовите (дворовите на храмовите) и со себе да понесат варена пченица, црвено вино и список со своите претходно упокоени блиски роднини и пријатели.

Во тој спомен (на нашите претходно упокоени) на ден 06. 06. 2020 (Сабота) со почеток во 08 часот ќе биде отслужена и Заупокоена Литургија во сите храмови. Затоа Ве покануваме помасовно и достоинствено да им оддадеме чест и спомен на сите упокоени наши браќа и сестри во Христа.

Ин мемориам - свештеник Станко Петковски
18.02.2019.

Sample ImageНа 17. 02. 2019 година се упокои пензионираниот свештеник Станко Петковски.

Роден на 26. 06. 1953 во с. Нов Иственик - Делчевско, каде што завршил основно образование. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон беше ракоположен на 27. 09. 1975 година, а за свештеник на 05. 10. 1975 година од страна на тогашниот Митрополит Американско-канадски и австралиски и администратор Полошко-кумановски г. Кирил. На парохиска служба во Изворската парохија стапил на 01. 11. 1975 година.