Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow За православната вера и живот... arrow Настани во најава arrow Распоред на претстојните празнични богослужби
Распоред на претстојните празнични богослужби
3.01.2019.

 

Sample Image

 

РАСПОРЕД ЗА БОГОСЛУЖБИ ЗА БОЖИЌНИТЕ И БОГОЈАВЛЕНСКИТЕ

ПРАЗНИЦИ ВО ВЕЛЕШКОТО АРХИЕРЕЈСКО НАМЕСНИШТВО

 

- 04. 01. 2019 год. (Петок) Св. вмч. Анастасија и др. - параклис „Св. Наум Охридски“ во склоп на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ - ЦАРСКИ ЧАСОВИ НА РОЖДЕСТВОТО ХРИСТОВО (со Изобразителна) на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 07.30 часот; 

- храм „Св. Кирил и Методиј“ - ЦАРСКИ ЧАСОВИ НА РОЖДЕСТВОТО ХРИСТОВО (со Изобразителна) со почеток во 07.30 часот;

- 05.01. 2019 год. (Сабота) Преп. Наум Охридски - параклис „Преп. Наум Охридски“ во склоп на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ - Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.30 часот; 

- храм „Св. Кирил и Методиј“ - Света Златоустова Литургија со почеток во 09.00 часот;

- 06. 01. 2019 год. (Недела) Претпразненство на Божик - БАДНИК - храм „Св. Кирил и Методиј“ - Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.45 часот и Празнична Бадникова Поворка која ќе биде благословена од Митрополит Повардарски г. Агатангел со почеток во 11.30 часот (Бадниковата поворка ќе заврши во дворот на црквата „Св. Кирил и Методиј“);

- храм „Успение на Пресвета Богородица“ - Света Златоустова Литургија со почеток во 08.30 часот;

- 07.01. 2019 год. (Понеделник) Рождество Христово - БОЖИК - соборен храм „Св. вмч. Пантелејмон“ - Света Божикна Василиева Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.30 часот;

- храм „Св. Кирил и Методиј“ - Света Божикна Василиева Литургија со почеток во 09.00 часот;

- храм „Успение на Пресвета Богородица“ - Света Божикна Василиева Литургија со почеток во 08.30 часот;

 - 12. 01. 2019 год. (Сабота) Св. Гаврил Велички - параклис „Св. Гаврил Велички“ во склоп на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ - Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.30 часот;

- храм „Св. Кирил и Методиј“ - Света Златоустова Литургија со почеток во 09.00 часот;

 - 14. 01. 2019 год. (Понеделник) Обрезание Господово; Св. Василиј Велики - храм „Св. Кирил и Методиј“ - Света Василиева Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.45 часот; 

- храм „Успение на Пресвета Богородица“ - Света Василиева Литургија со почеток во 08.30 часот;

- 18. 01. 2019 год. (Петок) Св. мч - ци Теопемт и Теонa - ВОДОКРСТ - храм „Успение на Пресвета Богородица“ - ЦАРСКИ ЧАСОВИ НА БОГОЈАВЛЕНИЕ со Света Василиева Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 07.30 часот и ГОЛЕМ БОГОЈАВЛЕНСКИ ВОДОСВЕТ (во храмот) по завршувањето на Литургијата;

- храм „Св. вмч. Пантелејмон“ - ЦАРСКИ ЧАСОВИ НА БОГОЈАВЛЕНИЕ со Света Василиева Литургија со почеток во 07.30 часот и ГОЛЕМ БОГОЈАВЛЕНСКИ ВОДОСВЕТ (во храмот) после завршувањето на Литургијата;

- храм „Св. Кирил и Методиј“ - ЦАРСКИ ЧАСОВИ НА БОГОЈАВЛЕНИЕ со Света Василиева Литургија со почеток во 07.30 часот и ГОЛЕМ БОГОЈАВЛЕНСКИ ВОДОСВЕТ (во храмот) после завршувањето на Литургијата;

- 19. 01. 2019 год. (Сабота) Богојавление - ВОДИЦИ - храм „Св. Вознесение Христово“ - Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. АГАТАНГЕЛ со почеток во 08.30 часот и Празнична Богојавленска Литија до Малото Мовче на реката Вардар, каде ќе се изврши ГОЛЕМ БОГОЈАВЛЕНСКИ ВОДОСВЕТ со почеток 11.30 часот  ;

- храм „Св. Кирил и Методиј“ - Света Златоустова Литургија со почеток во 09.00 часот;

- 20. 01. 2019 год. (Недела) Собор на Св. Јован Крстител - манастир „Св. Јован Крстител“ - с. Ветерско - Света Златоустова Литургија со почеток во 08.30 часот; 

 
< Претходно   Следно >