Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Архиерејска Литургија - Гевгелија

 
Sample Image

  • Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

 
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
Архиерејска Литургија - Гевгелија
31.12.2018.

 

Sample Image

 

Sample Image На 30. 12. 2018 година (Неделa на св. Праотци) во манастирот „Вознесение Христово - Свети Спас“ во Гевгелија се отслужи света архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештеници од Гевгелиското aрхиерејско намесништво. На Литургијата присуствуваа и дечињата од Бадниковата поворка во Гевгелија. Тие пред својот Дедо Владика ја испејаа песничката Вечниот Бог и му подарија Божикна честитка со искрени желби. Владиката им се заблагодари на дечињата за ангелогласното пеење и искрената љубов и на секое дете му подари Божикно пакетче.

Известува: Протоереј Љупче Миланов

 
< Претходно   Следно >