Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Монографија за Дебарско-кичевската епархија

Возљубени,

со радост го споделуваме со Вас целокупниот видео материјал од културно-уметничката програма по повод чествувањето на денот на рамноапостолните македонски и сесловенски просветители, браќата Кирил и Методиј во Велес.

Видео материјал

Монографија за Дебарско-кичевската епархија
17.12.2018.

На 16. 12. 2018 година, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид беше отслужена света архиерејска Литургија, на која, во присуство на Неговото Блаженство Митрополитот Скопски и Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тимотеј, во сослужение на Митрополитите Петар, Агатангел, Пимен, Иларион, Јосиф и Јосиф, епископите Климент и Јаков, архимандритите Нектариј и Григориј, како и бројно свештенство од речиси сите епархии на МПЦ-ОА. На крајот на Литургијата, Митрополитот Пимен се обрати кон верниот народ со пригодна беседа.

По завршувањето на Литургијата се одржа промоција на Монографијата „Дебарско-кичевска епархија (1967-2017)“.

Повеќе информации за овој настан на веб-страната на Дебарско-кичевска епархија.