Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Монографија за Дебарско-кичевската епархија

 
Sample Image

  • Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

 
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
Монографија за Дебарско-кичевската епархија
17.12.2018.

 

Sample Image

 

На 16. 12. 2018 година, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид беше отслужена света архиерејска Литургија, на која, во присуство на Неговото Блаженство Митрополитот Скопски и Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тимотеј, во сослужение на Митрополитите Петар, Агатангел, Пимен, Иларион, Јосиф и Јосиф, епископите Климент и Јаков, архимандритите Нектариј и Григориј, како и бројно свештенство од речиси сите епархии на МПЦ-ОА. На крајот на Литургијата, Митрополитот Пимен се обрати кон верниот народ со пригодна беседа.

По завршувањето на Литургијата се одржа промоција на Монографијата „Дебарско-кичевска епархија (1967-2017)“.

Повеќе информации за овој настан на веб-страната на Дебарско-кичевска епархија.

 
< Претходно   Следно >