Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на црква во Отовица

Осветување на храмот „Св. Јован Крстител“ во село Ветерско; Sample Image
храм „Св. Јован Крстител“ Ветерско; 08.00 часот;

13. 10. 2019 година
Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес; Sample Image
осветување на црковна трпезарија и помошни простории;
храм „Св. Кирил и Методиј“ Велес; 08.00 часот;

19. 10. 2019 годинa
Света Божствена Литургија по повод 10 годишнината од осветувањето на храмот „Св. Илија“ Ридот, Велес Sample Image
храм „Св. Илија“ Ридот; 08.00 часот.

Осветување на црква во Отовица
24.10.2018.

На 21. 10. 2018 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј и бројно свештенство на епархијата, изврши осветување на црквата „Св. Ѓорѓи“ во велешката населба Отовица. По чинот на осветување се отслужи и првата Божествена Литургија во новоизградениот храм. По чинот на осветувањето на храмот, Митрополитот Агатангел додели Благодарници на повеќе лица, кои ја помогнаа изградбата на овој храм. Во предвечерјето на овој свет чин беше отслужена и Вечерна богослужба во храмот.