Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на црква во Отовица

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

 Линк до филмот


 
Осветување на црква во Отовица
24.10.2018.

 

Sample Image

 

Sample Image

На 21. 10. 2018 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј и бројно свештенство на епархијата, изврши осветување на црквата „Св. Ѓорѓи“ во велешката населба Отовица. По чинот на осветување се отслужи и првата Божествена Литургија во новоизградениот храм. По чинот на осветувањето на храмот, Митрополитот Агатангел додели Благодарници на повеќе лица, кои ја помогнаа изградбата на овој храм. Во предвечерјето на овој свет чин беше отслужена и Вечерна богослужба во храмот.

 

 
< Претходно   Следно >