Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свети три ерарси

Свети три ерарси
13.02.2018.

На 12.02.2018 г., во храмот Светo Благовештение во Прилеп, торжествено беше одбележан празникот Светите Три Светители (Јован Златоуст, Василиј Велики и Григориј Богослов).

Со Божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение на Високопреосветените Митрополити: Преспанско-пелагонискиот г. Петар, Дебарско-кичевскиот г. Тимотеј, Повардарскиот г. Агатангел, Преосветениот Епископ Хераклејски г. Климент, високопреподобниот Архимандрит Никола (Трајковски), протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоереј-ставрофор Благоја Станкоски, протоереј-ставрофор Никола Христовски, игумен Агатон, протоерите Илчо Смилески, Златко Ангелески, Влатко Ристески, протоѓаконите Антонио Дујовски и Драган Ѓоргиевски и ѓаконот Тони Кузмановски.

Повеќе информации на сајтот на Преспанско-пелагониската епархија .