Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свети три ерарси

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот

Свети три ерарси
13.02.2018.

На 12.02.2018 г., во храмот Светo Благовештение во Прилеп, торжествено беше одбележан празникот Светите Три Светители (Јован Златоуст, Василиј Велики и Григориј Богослов).

Со Божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение на Високопреосветените Митрополити: Преспанско-пелагонискиот г. Петар, Дебарско-кичевскиот г. Тимотеј, Повардарскиот г. Агатангел, Преосветениот Епископ Хераклејски г. Климент, високопреподобниот Архимандрит Никола (Трајковски), протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоереј-ставрофор Благоја Станкоски, протоереј-ставрофор Никола Христовски, игумен Агатон, протоерите Илчо Смилески, Златко Ангелески, Влатко Ристески, протоѓаконите Антонио Дујовски и Драган Ѓоргиевски и ѓаконот Тони Кузмановски.

Повеќе информации на сајтот на Преспанско-пелагониската епархија .