Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свети три ерарси
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Свети три ерарси
13.02.2018.

На 12.02.2018 г., во храмот Светo Благовештение во Прилеп, торжествено беше одбележан празникот Светите Три Светители (Јован Златоуст, Василиј Велики и Григориј Богослов).

Со Божествената Литургија чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение на Високопреосветените Митрополити: Преспанско-пелагонискиот г. Петар, Дебарско-кичевскиот г. Тимотеј, Повардарскиот г. Агатангел, Преосветениот Епископ Хераклејски г. Климент, високопреподобниот Архимандрит Никола (Трајковски), протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоереј-ставрофор Благоја Станкоски, протоереј-ставрофор Никола Христовски, игумен Агатон, протоерите Илчо Смилески, Златко Ангелески, Влатко Ристески, протоѓаконите Антонио Дујовски и Драган Ѓоргиевски и ѓаконот Тони Кузмановски.

Повеќе информации на сајтот на Преспанско-пелагониската епархија .