Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Нови изданија на Повардарската епархија
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Нови изданија на Повардарската епархија
12.02.2018.

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, се подготвија и се испечатија две нови книги. Тоа се реизданието на книгата „Оптински старци“ I том и прво издание на „Оптински старци“ II том. Првиот дел на „Оптински старци“ го преведе протоереј-ставрофор Миле Штрбевски, а вториот дел го преведе дипломираниот теолог Петар Петковски. Книгите може да се најдат во сите храмови на Повардарската епархија или да се порачаат директно од издаваштвото на Повардарската епархија на тел. 043 221 231.