Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Недела на Блудниот Син
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Недела на Блудниот Син
7.02.2018.

Sample Image Во Неделата на Блудниот Син, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Вознесение Христово“ во Гевгелија. На Литургијата присуствуваа многумина верни од кои дел се причестија со Светите Христови Дарови.