Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Светиот архиѓакон и првомаченик Стефан
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Sample ImageSample Image

Се повикуваат сите заинтересирани православни христијани за традиционалното фаќање на крстот по повод верскиот празник Богојавление - Водици, да се пријават во просториите на Повардарската епархија во Велес, секој работен ден од 08, 00 до 16, оо часот.

Светиот архиѓакон и првомаченик Стефан
10.01.2018.

На трет ден Божик, кога се чествува и споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство на Повардарската епархија отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Св. Атанасиј“ во Негорци.