Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Бадник
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
Бадник
7.01.2018.

 

Sample Image

 


 Sample Image На Бадник, Митрополитот Повардарски г. Агатангел присуствуваше на Царските часови со Василиева Вечерна Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, кои ги отслужија свештенослужители од градот Велес. По завршувањето на Литургијата  беа осветени Бадниковите гранчиња, а Митрополитот Агатангел ги даруваше дечињата кои беа собрани во црквата со бадникови пакетчиња. Потоа, втора година по ред беше организирана Бадникова поворка, во која мноштво дечиња, пеејќи ја Божикната (Бадниковата) песна Вечниот Бог, се движеа по улиците на градот Велес.

 

Sample Image

 

 
< Претходно   Следно >