Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Бадник
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Sample ImageSample Image

Се повикуваат сите заинтересирани православни христијани за традиционалното фаќање на крстот по повод верскиот празник Богојавление - Водици, да се пријават во просториите на Повардарската епархија во Велес, секој работен ден од 08, 00 до 16, оо часот.

Бадник
7.01.2018.

Sample Image На Бадник, Митрополитот Повардарски г. Агатангел присуствуваше на Царските часови со Василиева Вечерна Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, кои ги отслужија свештенослужители од градот Велес. По завршувањето на Литургијата  беа осветени Бадниковите гранчиња, а Митрополитот Агатангел ги даруваше дечињата кои беа собрани во црквата со бадникови пакетчиња. Потоа, втора година по ред беше организирана Бадникова поворка, во која мноштво дечиња, пеејќи ја Божикната (Бадниковата) песна Вечниот Бог, се движеа по улиците на градот Велес.