Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свештенство arrow Свештеници arrow Протоереј-ставрофор Горан Панзов
Протоереј-ставрофор Горан Панзов
2.01.2018.

 Sample ImageПарохиски свештеник Протоереј-ставрофор Горан Панзов

Роден на 28.11.1972 во Велес каде што завршил основно и средно образование. Средното образование го завршил во Гимназијата „Кочо Рацин” смер културолошки техничар. На Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски” во Скопје се запишал во 1992-1993 год., како редовен студент. Дипломирал на Богословскиот факултет на 06. 07. 1998 год., на тема „Верското воспитание на децата”. За ѓакон е ракоположен на 24 мај 2000 год., а за свештеник на 20 јули 2000 год. од Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На парохиска служба поставен во црква „Св. Вмч. Пантелејмон” во Велес на 01. 11. 2000 година. На 15 јуни 2003 година преместен на парохиска служба во Росоманската парохија.

043/234-569 070/570-061

 
< Претходно   Следно >