Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свештенство arrow Свештеници arrow Протоереј-ставрофор Борис Симоновски
Протоереј-ставрофор Борис Симоновски
2.01.2018.

 Sample ImageПарохиски свештеник протоереј-ставрофор Борис Симоновски

Роден е на 28. 05. 1966 во Велес, каде што завршил основно образование. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 14. 02. 1994 година, а за свештеник на 20. 03. 1994 година од страна на тогашниот Митрополит Повардарски г. Михаил. На парохиска служба во велешката парохија стапил на 01.04.2000 година.

ул. Моша Пијаде бр. 9, Велес 070/639-646

 
< Претходно   Следно >