Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свештенство arrow Свештеници arrow Протоереј-ставрофор Славе Јованов
Протоереј-ставрофор Славе Јованов
2.01.2018.

 Sample ImageПарохиски свештеник протоереј-ставрофор Славе Јованов

Роден е на 03. 12. 1960 г., во Велес. Средно образование завршил во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 14. 03. 1981 година, а за свештеник на 31. 01. 1982 година од страна на тогашниот Митрополит Повардарски г. Гаврил. На парохиска служба во велешката парохија стапил на 01. 03. 1982 година. На 01. 03. 1998 год. е произведен во чин протоереј, а со одлука на САС бр. 441 од 24. 12. 2003 се одликува со правото на носење на граден крст.

043/243-444 070/782-777

 
Следно >