Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Сеноќно бдение во Велес
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Sample ImageSample Image

Се повикуваат сите заинтересирани православни христијани за традиционалното фаќање на крстот по повод верскиот празник Богојавление - Водици, да се пријават во просториите на Повардарската епархија во Велес, секој работен ден од 08, 00 до 16, оо часот.

Сеноќно бдение во Велес
2.01.2018.

Sample Image На 31 декември ноќта со почеток од 23 часот се отслужи сеноќно бдение во Велес. И оваа година насекаде се раширија молитвите упатени во храмот на сесловенските просветители Кирил и Методиј во градот Велес. На бдението чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство на Повардарската епархија. Верното христијанско стадо кое го имаше во многуброен број од ширум цело Повардарие, достојно и пристапи на Светата Причест, а на крајот сите заедно присуствуваа на една љубовна трпеза.