Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Света архиерејска Литургија во Струга
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Sample ImageSample Image

Се повикуваат сите заинтересирани православни христијани за традиционалното фаќање на крстот по повод верскиот празник Богојавление - Водици, да се пријават во просториите на Повардарската епархија во Велес, секој работен ден од 08, 00 до 16, оо часот.

Света архиерејска Литургија во Струга
25.12.2017.

Со свечена архиерејска богослужба во црквата „Св. Ѓорѓи“ во Струга вчера беа одбележани 750 години од сликањето на иконата на светиот великомаченик Ѓорѓи (1267-2017 г.), патронот и заштитник на црквата и на градот Струга. На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и бројно свештенство.