Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Светиот великомаченик Георгиј
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Sample ImageSample Image

Се повикуваат сите заинтересирани православни христијани за традиционалното фаќање на крстот по повод верскиот празник Богојавление - Водици, да се пријават во просториите на Повардарската епархија во Велес, секој работен ден од 08, 00 до 16, оо часот.

Светиот великомаченик Георгиј
11.12.2017.

Sample Image На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светиот великомаченик Георгиј, во манастирот посветен на овој светител во Валандово, се отслужи Света Архиерејска Литургија со која чиноначалствуваше митрополитот Повардарски г. Агатангел. На Божествената Литургија сослужуваа свештенослужители од велешкото и гевгелиското намесништво на Повардарската епархија. Со празнична беседа, пред насобраниот народ во црквата се обрати митрополитот Повардарски г. Агатангел. Поголем број од верниците кои молитвено ја проследија Литургијата се причестија со Светите Христови дарови.