Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Соопштение
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image
 
 
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
 Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.
 
Соопштение
1.12.2017.

Драги браќа и сестри,

На ден 03. 12. 2017 г. во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, со почеток во 8 и 45 часот, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на бројно свештенство од Велешкото Архиерејско намесништво, ќе отслужи Света божествена литургија и молебен за сите наши браќа и сестри кои се прогонети или во затвори.

Светата православна црква се моли за лично преумување и покајание и за спасение на душата на секој човек, без разлика на тоа дали е неправедно прогонет и затворен или пак се огрешил пред народниот или Божјиот закон. Ние православните христијани сочувствуваме со сечие страдање, за нас секој човек е вреден, зашто е создаден според Образот и Подобието Божјо. Aко со достоинство, трпение и благодарност во срцето го поднесуваме страдањето, колку и да е тоа неправедно, од него како низ духовна бања можеме да излеземе и да станеме подобри и подоблесни личности.

Затоа, драги браќа и сестри, Ве покануваме сите заедно да земеме учество во овој свет и сечесен чин и преку нашата заедничка молитва да им помогнеме на нашите ближни да го најдат своето спасение од неволјите за кои во овие моменти страдаат.

 
< Претходно   Следно >