Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на црква во Радишани
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Sample ImageSample Image

Се повикуваат сите заинтересирани православни христијани за традиционалното фаќање на крстот по повод верскиот празник Богојавление - Водици, да се пријават во просториите на Повардарската епархија во Велес, секој работен ден од 08, 00 до 16, оо часот.

Осветување на црква во Радишани
24.10.2017.

Во неделата, на 22.10.2017 година, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение со архиереите: г. Петар, Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски, г. Тимотеј, Митрополит Дебарско-кичевски и администратор Австралиско-сиднејски, г. Агатангел, Митрополит Повардарски, г. Иларион, Митрополит Брегалнички и г. Климент, Епископ Хераклејски,  ја освети црквата, новите конаци и крстилната во манастирот посветен на Преподобниот Наум Охридски во Радишани.

Повеќе информации за овој свет чин на сајтот на Скопската епархија.