Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Прослава и во Кумановско-осоговската епархија
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Sample ImageSample Image

Се повикуваат сите заинтересирани православни христијани за традиционалното фаќање на крстот по повод верскиот празник Богојавление - Водици, да се пријават во просториите на Повардарската епархија во Велес, секој работен ден од 08, 00 до 16, оо часот.

Прослава и во Кумановско-осоговската епархија
17.10.2017.

На 15. 10. 2017 година, во Деветнаесеттата недела по Педесетница, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение со Високопреосветените митрополити г. Јосиф, г. Петар, г. Агатангел, г. Пимен, г. Иларион, г. Јосиф и г. Климент, служеше Света Златоустова Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка, каде што Кумановско-осоговската епархија свечено го прослави полувековниот јубилеј Македонската Православна Црква.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Повеќе информации на сајтот на Кумановско-осоговската епархија.