Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow 43-то издание на „Православна светлина“
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

43-то издание на „Православна светлина“
12.10.2017.

Sample ImageИзлезе од печат 43-то издание на списанието „Православна Светлина“.  Овој број, тематски, целосно е посветен на настанот со кој Повардарската епархија го одбележа 50 годишниот јубилеј од возобновувањето на Охридската архиепископија во лицето на Македонската православна црква, а тоа е осветувањето на храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес. Ова издание на „Православна светлина“ е специфично затоа што овој 43-ти број е првиот број кој е испечатен во колор, а тоа е затоа што изобилува со прекрасни фотографии од чинот на осветувањето на велелепниот храм. Се надеваме дека и овој број на Православна Светлина ќе биде радосна вест за сите верници во Повардарската епархија, па и пошироко. Вашиот примерок од новиот број ќе можете да го земете во сите храмови низ Повардарската епархија.