Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на храм во Виница
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Осветување на храм во Виница
12.10.2017.

На 07. 10. 2017 година, Св. првомч – чка и рамноапостолна Текла Иконска, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Надлежниот Митрополит Брегалнички Неговото Високопреосвештенство г. Иларион, во сослужение на Архимандритот Дамаскин, Игуменот Агатон и свештеници од МПЦ – ОА, во годината кога МПЦ – ОА го одбележува 50 – годишниот јубилеј од возобновената автокефалност на Охридската архиепископија како МПЦ – ОА, го освети новоизградениот храм, посветен на „Св. ап. и ев. Лука“, во Виница и отслужи Света Архиерејска Литургија.

Повеќе информации на сајтот на Брегалничката епархија.