Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Чествување 50 години автокефалност на МПЦ
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Чествување 50 години автокефалност на МПЦ
2.10.2017.

Изминатиот викенд, во седиштето на древната Охридска архиепископија, црквата „Св. Софија“ во Охрид, Македонската православна црква ја одбележа 50-годишнината од возобновувањето на Охридската архиепископија во лицето на Македонската православна црква.

Повеќе информации за прославата на овој јубилеј.