Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Одбележани јубилеи во Дебарско-кичевската епархија
Sample Image Sample Image Sample Image
ФОТО МАТЕРИЈАЛ ОД ОСВЕТУВАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО ВЕЛЕС

Одбележани јубилеи во Дебарско-кичевската епархија
18.09.2017.

36 години Архипастирска служба на Митрополитот Тимотеј, 50 годишен Јубилеј од прогласувањето на автокефалноста на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, како и 50 години од формирањето на Дебарско-кичевската епархија беа чествувани изминатиов викенд во манастирот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во с. Кнежино. Прославата на овие три големи настани, започна на 16.09.2017 година, со свечена воскресна Вечерна богослужба, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел. По завршувањето на Вечерната богослужба, Митрополитот Агатангел се обрати кон верниот народ со пригодно слово, во кое се осврна на делото на Митрополитот Тимотеј, како пример за сите архиереи кои сакаат да го следат.

Прославата продолжи утредента, со света архиерејска Златоустова Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на Митрополитите Тимотеј, Петар, Агатангел и Иларион, епископот Климент, архимандритите Нектариј и Партениј и бројно свештенство. По завршувањето на Литургијата, беше осветен новиот конак, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа.

Повеќе информации на сајтот на Дебрско-кичевската епархија .